Umowa na dostawę składów podpisana

$image_alt
fot.: Sławomir Lewandowski

24 kwietnia w Sali Okrągłej im. Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku doszło do podpisania umowy na dostawę składów zakupionych w ramach projektu "Zakup czterech spalinowych zespołów trakcyjnych do obsługi kolejowego odcinka Malbork-Grudziądz, w celu poprawy bezpieczeństwa zarządzania, wydajności i niezawodności lokalnego systemu transportowego" w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

W konferencji prasowej zorganizowanej specjalnie z tej okazji wzięło udział blisko 75 osób. Marszałkowie obu województw zapewniali o ogromnym znaczeniu inwestycji dla poprawy jakości systemu komunikacyjnego całego regionu, o jednoczesnym uatrakcyjnieniu oferty przewozowej, ale przede wszystkim o wzroście bezpieczeństwa i komfortu podróżowania, zmniejszeniu zużycia infrastruktury kolejowej oraz zwiększeniu dostępności transportowej mającej bezpośrednie przełożenie na ożywienie ruchu turystycznego.

Przemówienie

Również przedstawiciel firmy, która będzie dostarczać składy (PESA Bydgoszcz SA), wskazywał na walory pojazdów które będą mogły m. in. rozwijać maksymalną prędkość do 120 km/h. Ponadto w każdym z pojazdów znajdzie się 120-140 miejsc siedzących. Wagony będą przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych, wyposażone w monitoring wewnętrzny i zewnętrzny, klimatyzację, a także przystosowane do przewozu rowerów.

Przywitanie

Pierwsze dwa składy pojawią się na trasie z Malborka do Grudziądza już w lipcu przyszłego roku. Dwa następne zabiorą pierwszych pasażerów miesiąc później.

view szablon artykułu