Szwajcarsko-Polski Program Współpracy

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, czyli tzw. Fundusz Szwajcarski, jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce i 9 innym państwom członkowskim Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej 1 maja 2004 r. Na mocy umów miedzynarodowych, zawartych 20 grudnia 2007 r. w Bernie, ponad 1 mld franków szwajcarskich trafi do dziesięciu nowych państw członkowskich. Dla Polski, Program Szwajcarski przewiduje niemal połowę środków (ok. 489 mln CHF)

Wiadomości

Kolejowe święto w Malborku

W sobotę 20 maja odbył się uroczysty Festyn Promujący Projekt Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Gospodarze imprezy, czyli Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Urząd Miasta Malborka powitali gości mocą atrakcji.

 

Festyn otworzył Ryszard Świlski, Członek Zarządu Województwa Pomorskiego, który opowiedział o zrealizowanych inwestycjach i rezultatach Projektu „Zakup czterech spalinowych zespołów trakcyjnych do obsługi kolejowego odcinka Malbork – Grudziądz w celu poprawy bezpieczeństwa, zarządzania, wydajności i niezawodności lokalnego systemu transportowego".
To wystąpienie wprowadziło zebranych w tematykę kolei, która wraz z kwestiami bezpieczeństwa były głównymi bohaterami całego wydarzenia.


Najpiękniej zilustrowały temat dzieci, które poprzez udział w konkursie „Bezpiecznie jak w Szwajcarii" swoją kreatywnością i poprzez wyjątkowe środki wyrazu przekazały swoją interpretację bezpieczeństwa na kolei.  
Laureaci konkursu zaproszeni na scenę z dumą i radością odebrali wspaniałe nagrody z rąk Ryszarda Świlskiego, Członka Zarządu Województwa Pomorskiego oraz Marka Charzewskiego, Burmistrza Malborka.  Nagrodzone prace w formie wystawy można było podziwiać pod sceną. 


Dzieci, które nie wzięły udziału w konkursie mogły dać wyraz swojej ekspresji, dzięki będącym do ich dyspozycji farbom i sztalugom i na gorąco zobrazować pociągi, które mogły zobaczyć podczas eventu.
Młodzi uczestnicy festynu w konkursie trzech pieczątek, po wykazaniu się sprytem i szybkością w trzech zadaniach mieli okazję zdobyć worek upominków.
Dorośli wzięli udział w konkursie znajomości przepisów ruchu drogowego, w którym najlepsi zdobywali jakże cenne dla każdego kierowcy apteczki i zestawy samochodowe. 


Goście raczyli się znakomitym regionalnym poczęstunkiem Koła Gospodyń Złotowianki, a nieskończonym ilościom waty cukrowej i wykonywanym na oczach dzieci lizakom nie mogli oprzeć się nawet dorośli.
Ze względu na iście letnią i słoneczną aurę, orzeźwiającą atrakcją był przejazd ciuchcią oraz wycieczka pociągiem relacji Malbork-Grudziądz.
Ogromne emocje wśród dzieci i dorosłych wzbudził symulator jazdy pociągiem, dzięki któremu niektórzy spełnili swoje marzenia i na chwilę weszli w rolę maszynisty, co okazało się nie lada wyzwaniem.  


Dużą dozą dojrzałości wykazali się najmłodsi, którzy z powagą i odpowiedzialnością podeszli do zadania ratowania życia poprzez reanimację.


Zwieńczeniem tego dnia pełnego atrakcji był koncert zespołu Skaner, który porwał nawet najmłodszą publiczność swoimi największymi przebojami.


 

view szablon artykułu